Deklaracja dostępności
Klub Astronomiczny Almukantarat zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Olimpiady Astronomicznej Juniorów.
Stan dostępności cyfrowej
Data publikacji strony internetowej: 1 sierpnia 2024 r.
Data ostatniej istotnej zmiany wyglądu strony internetowej: 17 grudnia 2024 r.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
- Na stronie mogą znaleźć się grafiki lub tabele, które nie spełniają kryteriów dostępności. Redaktorzy strony dokładają starań, by każdy tego typu element był w pełni dostępny cyfrowo.
- Niektóre elementy graficzne nie posiadają alternatywnego tekstu,
- Odnośniki nie informują, że prowadzą do dokumentów do pobrania, nie informują o formacie i rozmiarze dokumentu,
- Odnośniki nie informują o zmianie kontekstu (przejście do innej domeny).
Niniejszą deklarację sporządzono dnia 17 grudnia 2024 r. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez Klub Astronomiczny Almukantarat. Pierwsza publikacja deklaracji: 17 grudnia 2024 r.
Skróty klawiaturowe: na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Mapa witryny: https://oaj.edu.pl/mapa-strony/
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt na adres poczty elektronicznej klub@almukantarat.pl. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Klub zrealizuje żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, Klub niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, Klub może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy Klub odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie
Zapewniono dostęp z poziomu terenu dla osób niepełnosprawnych do nowej części budynku oraz do części historycznej (strefa parteru administracyjnego i poziom sali) poprzez windę zlokalizowaną na wewnętrznym placu planetarium. Na poziom holu historycznej części Planetarium dostęp zapewniono dodatkowym podnośnikiem. Na atrium z zegarem słonecznym zamontowany został podjazd przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Sala projekcyjna planetarium została wyposażona w 12 miejsc z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych. Przed wejściem do budynku znajdują się dwa oznaczone miejsca parkingowe. W budynku zaprojektowano 3 toalety dla osób niepełnosprawnych (2 w części nowoprojektowanej oraz w części historycznej dostępną z parteru administracyjnego). Dodatkowo w budynku znajdują się elementy dotykowe takie jak ścieżki, elementy ostrzegawcze i mapy tyflograficzne, ułatwiające osobom niewidomym i słabo widzącym poruszanie się po budynku. W części ekspozycyjnej przy stanowiskach zainstalowano ekrany interaktywne z przeznaczeniem dla osób niedosłyszących, na których dostępna jest opisowa ścieżka dydaktyczna w języku migowym. Dodatkowo każde stanowisko w Parku Nauki posiada krótki opis w alfabecie Braille`a. Do budynku Planetarium można wejść z psem asystującym/przewodnikiem. Pies asystujący/pies przewodnik powinien być odpowiednio wyszkolony i oznaczony, w szczególności powinien posiadać certyfikat potwierdzający status psa asystującego i zaświadczenie o wykonaniu szczepień weterynaryjnych. Pies powinien być na uprzęży u boku właściciela. Za szkody wyrządzone przez psa asystującego/psa przewodnika odpowiada opiekun zwierzęcia.